podziękowania

PODZIĘKOWANIA

I dokonało się to, nad czym pracowaliśmy przez wiele miesięcy. W sobotę 23 lipca, na placu Rybaka w Świnoujściu, odsłonięta została brązowa rzeźba Jurka Porębskiego.

Jest to zasługa Was, żeglarzy i nie tylko – tych wszystkich, którzy kupili sztabki brązu, z których to powstał odlew. Dziękuję Wam z całego serca.

Wdzięczny ogromnie jestem wykonawcom propagującym podczas swoich koncertów ideę powstania „Poręby z brązu”, jak potocznie nazywamy tę rzeźbę.

Nie wymienię wszystkich, ale bardzo dziękuję: Andrzejowi Koryckiemu i Izie Puklewicz-Łuczak wraz z zespołami „4 Refy” i „Flash Creep”. Dziękuję: Wojtkowi „Sępowi” Dudzińskiemu z „Ryczącymi Dwudziestkami” oraz Heniowi „Szkotowi” Czekale z „Mechanikami Shanty” i „Szkocką Trupą”, a także zespołom „EKT Gdynia”, „The Nierobbers” oraz „Projekt Laureaci”.

Podziękowania ślę też tawernom: „Gniazdo Piratów”, „Korsarz” oraz „Keja Pub” za pomoc w zbiórce sztabek.

Serdeczne wyrazy wdzięczności dla Załogi „Starej Szkutni”: Tomka Rogowskiego, Oli Tłoczek za grafikę, Adama „Ajniego” Kołakowskiego za narzędzia na stronie internetowej, Joli Kaznodziej, a także Asi i Mietka Tarasiewiczów oraz Pawła Jota za wkład pracy w organizację przedsięwzięcia.

Szczególne podziękowania należą się kolegom ze Społecznego Komitetu Budowy „Poręby z brązu”, czyli Markowi Szurawskiemu, Jankowi Raczkowskiemu i Januszowi Żmurkiewiczowi za pomoc, wsparcie i stworzenie poczucia bezpieczeństwa w trudnych chwilach pandemii i lockdownu.

Od strony logistycznej i organizacyjnej  idea ta nie urzeczywistniłaby się, gdyby nie zaangażowanie Iwonki Rogowskiej stojącej na czele Sky & Sea – inwestora wykonawczego rzeźby. Dziękujemy Ci Wszyscy.

Na zakończenie, bardzo dziękuję Robertowi Sobocińskiemu – za stworzenie tego znakomitego dzieła oraz za współpracę w lokalizacji rzeźby i za to, że potrafił słuchać, jaki był Jurek.

Wdzięczny jestem też Helenie Porębskiej – za przychylność.

Jeszcze raz serdecznie Wam wszystkim dziękuję – możecie być dumni. Ja jestem.

Piotr Rogowski

Kapitan „Starej Szkutni” – sceny szantowej pod wezwaniem Jurka Porębskiego